»Čutimo, da smo dolžni ukrepati glede pritiska, pod katerim je kmetijska skupnost. Imeli smo številne ekstremne meteorološke dogodke, suše, poplave v različnih delih Evrope in obstajal je jasen negativen učinek na proizvodnjo, na prihodke za kmete.«
»Pošteno je treba priznati, da je Evropska komisija pri tem zatajila, saj je v imenu zagotavljanja hrane državam v razvoju dopustila uvoz kmetijskih pridelkov iz Ukrajine.«
»Glede navedenih težav slovenskih in evropskih kmetov je treba nujno najti ustrezne rešitve v okviru sprememb evropske zakonodaje, ki bodo dale prednost pridelkom evropskih kmetov pred uvozom hrane dvomljivega porekla iz tretjih držav.«
»V času, ko evropski kmetje opozarjajo na nevzdržne razmere za kmetovanje, kot so cene pridelkov, obdavčitve, konkurenca iz uvoza in stroga okoljska pravila, želimo kmetijske organizacije opozoriti, da se s podobnimi težavami srečujejo tudi slovenski kmetje.«
»Kar prejmemo za svoje delo, se je še zmanjšalo zaradi priliva žita iz Ukrajine. In to je naša druga zahteva, preprečiti uvoz žita iz Ukrajine.«
»Prav tako pričakujemo, da bodo razviti ukrepi odpravili škodljive enostranske prepovedi uvoza naših kmetijskih proizvodov iz Poljske, Slovaške in Madžarske.«
»Pomoč Ukrajini je naša strateška prioriteta in o tem ni razprave. Gre za varnost, a za nekatere izdelke bo treba to politiko spremeniti. Uvoz nekaterih kmetijskih proizvodov se je po odprtju trgovine z Ukrajino res večkrat povečal. Preprosto prihaja preveč blaga.«
»EU smo prosili za zelo konkretne stvari za naše kmete.«
»To ostaja ključno za podporo Ukrajini v teh prelomnih trenutkih vojne. Trgovinski ukrepi prinašajo konkretne koristi za številne ukrajinske izvozne sektorje.«
»Močno in obilno deževje, katerega posledice so bile poplave, so vsekakor vplivalo tako na količino, kot tudi na kakovost pridelkov.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju